Kontenerowe-stacje-sprezarek

Kontenerowe stacje sprężarek są wygodnym i sprawdzonym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw borykających się z problemem niedoboru powierzchni, którą miałyby przeznaczyć na sprężarkownię. Poznaj zalety i zakres wyposażenia sprężarkowni zabudowanej w kontenerze. 

Zalety sprężarkowni w kontenerze

Sprężarkownia to pomieszczenie, w którym zlokalizowane jest serce układu pneumatycznego zakładu, czyli kompresory wraz z wyposażeniem dodatkowym związanym z układem uzdatniania sprężonego powietrza. Brak wystarczającej przestrzeni na stworzenie sprężarkowni można rozwiązać poprzez zastosowanie kontenerowej stacji sprężarek. Taki projekt ma wiele zalet. Poza przeniesieniem urządzeń poza bryłę budynku pozwala także ograniczyć wpływ ciepła emitowanego podczas kompresji gazu i likwiduje problem hałasu wytwarzanego przez urządzenia podczas pracy. Zastosowanie kontenerowej sprężarkowni sprawdzi się również w trakcie prac konserwacyjnych w sprężarkowni czy przy przemieszczaniu sprężarkowni w trakcie eksploatacji. 

Kontenerowe stacje sprężarek są od razu przygotowane do pracy — działają na zasadzie “Plug&Play”, czyli de facto od razu po podłączeniu do układu sprężonego powietrza. Konstrukcje są wytrzymałe i mobilne, można je wielokrotnie przenosić w miejsce, gdzie będą w danym momencie potrzebne. Kontenery można z powodzeniem przewozić zarówno za pomocą transportu ciężarowego, jak i kolejowego lub morskiego.

Co więcej, zmiana lokalizacji kontenerowej stacji sprężarek nie powoduje obniżenia jej sprawności — zawsze zachowuje pełną gotowość do pracy. Sprężarkownie w kontenerach są odporne na warunki atmosferyczne i mogą być posadowione na otwartej przestrzeni. Kontenery, z których wykonane jest pomieszczenie pod sprężarkownię, zbudowane są z wytrzymałych blach odpornych także na uszkodzenia mechaniczne. Postawienie kontenera nie wymaga również żadnych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę. Zastosowanie kontenerowych stacji sprężarek powoduje, że zakład zyskuje dodatkową przestrzeń, którą może przeznaczyć na rozwój produkcji. 

Wyprowadzenie sprężarkowni poza budynek produkcyjny ma wiele zalet. Ogranicza się wpływ hałasu na pracowników, eliminuje problem nadmiernego ciepła emitowanego przez urządzenia, czy drgań powstających podczas pracy kompresorów. Jest to także rozwiązanie bezpieczne z punktu widzenia BHP. 

Jakie wyposażenie możne znajdować się w kontenerowej stacji sprężarek?

Sprężarkownie mobilne montowane są zazwyczaj w 20- lub 40-stopowych kontenerach. Budowane są stricte pod potrzeby klienta i zazwyczaj stanowią kompletny system zapewniający wytwarzanie i uzdatnianie medium. Kontenery można zabudować sprężarkami śrubowymi, tłokowymi, łopatkowymi olejowymi i bezolejowymi, o stałej i zmiennej wydajności wraz z systemami uzdatnia adekwatnymi do wymagań konkretnego procesu produkcyjnego. 

Kontenerowe stacje sprężarek mogą być wyposażone w dowolne kompresory wytwarzające skompresowany gaz o wybranych parametrach w zakresie ciśnienia, wydajności i klasie czystości. Jednocześnie mogą zawierać kompletny układ gospodarki kondensatem, system filtrów i reduktorów ciśnień w układzie filtracji czy osuszacze ziębnicze lub adsorpcyjne w układzie osuszania wraz z kompletnym okablowaniem i orurowaniem urządzeń. Ponadto w kontenerach stosuje się automatyczną wentylację poprawiającą warunki pracy urządzeń, instaluje się oświetlenie i system ogrzewania, dzieki którym sprężarkownie kontenerowe mogą pracować w każdych warunkach atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest stosowanie podwójnych drzwi umożliwiających wygodny dostęp do urządzeń oraz aluminiowa podłoga. Na zewnątrz konstrukcja kontenerów pomalowana jest proszkowo (w dowolnym kolorze zgodnym z paletą RAL), co podnosi jej odporność na wpływ warunków atmosferycznych. 

źródło: Almig.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Automatyczna wytłaczarka blaszek C-410

Proces znakowania oraz wytłaczania różnego rodzaju powierzchni wymaga zachowania niezwykłej precyzji. Nowoczesne…

Potrzebujesz nowego telefonu? Oto rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie!

Czy wiedziałeś, że duża część ludzi wymienia swój telefon komórkowy przynajmniej raz…

Małe i mobilne sprężarki śrubowe na zbiorniku do garażu i warsztatu

Sprężarki śrubowe na zbiorniku w wersji mobilnej lub o kompaktowych wymiarach doskonale…

Uzdatnianie sprężonego powietrza – dlaczego jest ważne?

Uzdatnianie sprężonego powietrza stosowane jest w znakomitej większości układów pneumatycznych. W zależności…