Klimatyzacja i rekuperacja to systemy, które znacząco poprawiają warunki panujące w domu. I choć działają w różny sposób, wcale nie oznacza to, że nie mogą występować razem w jednym budynku. Metod ich połączenia jest bowiem kilka – czy jednak naprawdę warto decydować się na taką inwestycję? Sprawdźmy to!

Klimatyzacja a rekuperacja – podstawowe różnice

 

Na początek należy scharakteryzować oba systemy i podkreślić ich odmienność, ponieważ w sieci często można napotkać na błędne informacje, zgodnie z którymi sprzęty z obu kategorii służą do tego samego.

  • Klimatyzatory odpowiadają przede wszystkim za obniżanie temperatury w pomieszczeniu, choć oczywiście na rynku dostępne są również urządzenia z funkcją grzania. Co jednak istotne, nie korzystają ze świeżego powietrza pozyskiwanego z zewnątrz. Postawić możesz co prawda na model z oczyszczaczem, jednak taki system oparty jest na zastosowaniu specjalnych filtrów.
  •  Rekuperacja z kolei odpowiada za wentylację z odzyskiwaniem ciepła. Przez jednostkę centralną przechodzi powietrze nawiewane i wywiewane – znajdujące się w nim wymiennik ciepła prowadzi do jego ogrzania.

 Powyższe opisy wskazują na jedną, bardzo ważną kwestię – obie technologie mogą się uzupełniać, co sprawia, że warto wziąć pod uwagę ich połączenie. Klimatyzacja pozwoli Ci schładzać pomieszczenia, a rekuperacja je ogrzewać. Do tego dochodzi stała wymiana powietrza, dzięki czemu wnętrze domu jest wentylowane. Wszystko to przekłada się na poprawę warunków codziennego życia.

Czy warto łączyć klimatyzację z rekuperacją?

 

Same możliwości obu systemów, a także fakt, iż świetnie się uzupełniają, wystarczą, by na zadane pytanie odpowiedzieć twierdząco. Co najważniejsze, wykorzystanie tych technologii spowoduje, że będziesz w stanie zadbać o komfort domowników przez cały rok. Latem schłodzisz powietrze, natomiast zimą zwiększysz temperaturę. W obu przypadkach możesz liczyć na ciągłą wymianę „zużytego” powietrza na świeże.

To jednak nie wszystko. Połączenie wentylacji mechanicznej z klimatyzacją to dobry sposób na walkę z suchym powietrzem. Rekuperacja pozwala precyzyjnie regulować poziom wilgotności, co w przypadku wykorzystania wyłącznie klimatyzator nie zawsze jest możliwe. Wbudowany higrostat zapewnia pełną swobodę podczas ustalania kluczowych parametrów.

Połączenie obu rozwiązań ułatwia stworzenie systemu o działaniu kompleksowym. Jeśli podejmiesz dobre decyzje zakupowe, możesz liczyć na pełną dowolność podczas jego konfiguracji i obsługi,

Jeśli chodzi o wady takich zestawów, wskazać trzeba na pewno na koszty. Inwestycja wymaga poświęcenia sporych środków, które jednak po pewnym czasie mogą się zwrócić za sprawą niższych rachunków za ogrzewanie. Problematyczny okazuje się też sam montaż, którym powinni zająć się specjaliści.

Jak połączyć klimatyzację z rekuperacją?

 

Gdy już podejmiesz decyzję o zakupie niezbędnych sprzętów i połączeniu ich w ramach jednej instalacji, przyjdzie pora na przejście do działania, a więc wyboru najlepszej metody instalacyjnej. W tym przypadku wiele zależy od tego, z jakich dokładnie urządzeń zamierzasz skorzystać.

Rekuperację da się bowiem połączyć z klimatyzacją kanałową, standardową, czy też obsługującą recyrkulację. Za każdym razem ogromne znaczenie ma dobór kluczowych parametrów technicznych, a także zastosowanie właściwych przewodów i wszelkich elementów dodatkowych.

Wszystko to powoduje, że montażem lepiej nie zajmować się na własną rękę. Liczba możliwych do popełnienia błędów jest tak długa, że lepiej postawić na doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o prawidłowe przeprowadzenie wszelkich prac. Mogą oni ponadto polecić konkretne rozwiązania i wskazać, jakie dokładnie konstrukcje warto łączyć.

Klimatyzacja i rekuperacja tworzą kompletny system, dzięki któremu zadbasz o warunki panujące w swoim domu. Możesz swobodnie regulować temperaturę w pomieszczeniach, korzystając przy tym z ciągłej wymiany powietrza. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się takim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Balustrady z nierdzewki – jak czyścić?

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…