Rekrutacja zdalna w IT

Pandemia Covid-19 odmieniła rynek pracy pod wieloma względami. Spotkania twarzą w twarz zostały zastąpione wideokonferencjami, liczba wyjazdów służbowych wyraźnie zmalała, a praca biurowa ustąpiła miejsca pracy zdalnej. Zmianie uległ również sposób prowadzenia rekrutacji. Zamiast klasycznych rozmów face-to-face organizowano spotkania online. Rekrutacja zdalna na tyle wrosła w  rynek pracy, że ma szansę pozostać z nami na dłużej. Jak więc przeprowadzić ją z sukcesem w branży IT?

Praca w IT – jak zmienił się proces rekrutacyjny?

 

Jeszcze przed pandemią Covid-19 w branży IT pewien procent rekrutacji był przeprowadzany zdalnie. Przedsiębiorstwa stojące w obliczu deficytu pracowników na lokalnym rynku niejednokrotnie musiały zabiegać o kandydatów z innych miejscowości. Tymczasem podróż do siedziby firmy nie zawsze wchodziła w grę. Dlatego w przypadku wieloetapowych rekrutacji pierwsze selekcyjne rozmowy kwalifikacyjne były najczęściej przeprowadzane zdalnie.

Wraz z wprowadzeniem pandemicznych obostrzeń rekrutacje online zaczęły być organizowane na znacznie większą niż dotychczas skalę. Wymusiło to na przedsiębiorcach i osobach prowadzących rekrutację wprowadzenie pewnych zmian. Zasadniczo jednak większość elementów procesu rekrutacyjnego obyła się bez znaczących modyfikacji.

  1. Ogłoszenie o pracę. Zarówno w przypadku rekrutacji zdalnej, jak i rekrutacji face-to-face jest najczęściej publikowane online – czy to na stronie www firmy, czy to w mediach społecznościowych, czy to na portalach branżowych.
  2. Aplikacja. Najczęściej jest przeprowadzana online, za pośrednictwem specjalnego formularza kontaktowego, który pozwala kandydatowi na dołączenie wszelkich niezbędnych dokumentów – CV, portfolio lub listu motywacyjnego. Zgłoszenie można również wysłać bezpośrednio na firmowy e-mail lub zanieść osobiście do siedziby firmy, co jednak w dobie kryzysu epidemiologicznego nie jest zalecane.
  3. Screening. Zazwyczaj jest przeprowadzany telefonicznie w celu wstępnego wyłonienia kandydatów.
  4. Spotkanie z kandydatami. W tym elemencie nastąpiła największa zmiana. Miejsce spotkań face-to-face zajęły spotkania zdalne.
  5. Zadanie techniczne. To kolejny etap, który uległ modyfikacji. Wcześniej zadanie techniczne było wykonywane w siedzibie firmy, w przypadku rekrutacji online kandydat może przeprowadzić je w domu.
  6. Złożenie oferty. Jeśli kandydat pomyślnie przejdzie rekrutację – zarówno zdalną, jak i face-to-face – zostanie o tym poinformowany mailowo lub telefonicznie. To pozostaje bez zmian.

Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować?

 

Jak zostało wspomniane, największa zmiana nastąpiła w obszarze spotkań z kandydatami. Żeby rekrutacja zdalna była równie owocna co spotkanie face-to-face, należy się do niej odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?

Podstawową kwestią jest poinformowanie kandydata o tym, że rekrutacja będzie przeprowadzana zdalnie. Dzięki temu będzie on mógł się do niej przygotować pod względem technicznym. Przypomnij kandydatowi o konieczności dysponowania dobrym łączem internetowym i powiedz, jaką aplikację ma zainstalować na komputerze. Najlepiej, jeśli prześlesz mu mailowo dokładną instrukcję, w której wyjaśnisz wszystko krok po kroku. Pozwoli to uniknąć nieporozumień.

Istotną kwestią jest również zadbanie o otoczenie. Jeśli masz do dyspozycji salę konferencyjną, to świetnie. Jeżeli nie, upewnij się, że wybrane miejsce jest schludne, a wszelkie niedoskonałości są niewidoczne dla oka kamery. Zadbaj również o ciszę.

Nie zapomnij, że do rekrutacji zdalnej musisz przygotować się tak samo jak do rozmowy face-to-face. Zapoznaj się z aplikacją kandydata, zastanów się, o co chcesz go zapytać, zrób notatki. Pozwoli Ci to efektywnie wykorzystać czas zarezerwowany na rozmowę kwalifikacyjną, a także dobrze ocenić kompetencje i predyspozycje kandydata.

Pamiętaj, że przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego możesz zlecić specjalistom. Agencja rekrutacyjna zajmie się wszelkimi szczegółami, a następnie przedstawi Ci najlepsze kandydatury. Możesz powierzyć jej także przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

źródło: Teamquest.pl – oferty pracy IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Karta Polaka a praca – czy mogę pracować legalnie w Polsce?

Wielu przedsiębiorców rozważa zatrudnienie cudzoziemców z Kartą Polaka. Warto wiedzieć, jakie formalności…

SEO i content marketing – pięć najczęściej powtarzanych błędów

Marketing w wyszukiwarkach internetowych to nowoczesna, ale też wymagająca aktualnej wiedzy strategia…

Funkcjonalność słupków drogowych elastycznych

Słupki drogowe można spotkać każdego dnia na poboczach dróg, na chodnikach, ale…

Automatyczna wytłaczarka blaszek C-410

Proces znakowania oraz wytłaczania różnego rodzaju powierzchni wymaga zachowania niezwykłej precyzji. Nowoczesne…