Rekrutacja zdalna w IT

Pandemia Covid-19 odmieniła rynek pracy pod wieloma względami. Spotkania twarzą w twarz zostały zastąpione wideokonferencjami, liczba wyjazdów służbowych wyraźnie zmalała, a praca biurowa ustąpiła miejsca pracy zdalnej. Zmianie uległ również sposób prowadzenia rekrutacji. Zamiast klasycznych rozmów face-to-face organizowano spotkania online. Rekrutacja zdalna na tyle wrosła w  rynek pracy, że ma szansę pozostać z nami na dłużej. Jak więc przeprowadzić ją z sukcesem w branży IT?

Praca w IT – jak zmienił się proces rekrutacyjny?

 

Jeszcze przed pandemią Covid-19 w branży IT pewien procent rekrutacji był przeprowadzany zdalnie. Przedsiębiorstwa stojące w obliczu deficytu pracowników na lokalnym rynku niejednokrotnie musiały zabiegać o kandydatów z innych miejscowości. Tymczasem podróż do siedziby firmy nie zawsze wchodziła w grę. Dlatego w przypadku wieloetapowych rekrutacji pierwsze selekcyjne rozmowy kwalifikacyjne były najczęściej przeprowadzane zdalnie.

Wraz z wprowadzeniem pandemicznych obostrzeń rekrutacje online zaczęły być organizowane na znacznie większą niż dotychczas skalę. Wymusiło to na przedsiębiorcach i osobach prowadzących rekrutację wprowadzenie pewnych zmian. Zasadniczo jednak większość elementów procesu rekrutacyjnego obyła się bez znaczących modyfikacji.

  1. Ogłoszenie o pracę. Zarówno w przypadku rekrutacji zdalnej, jak i rekrutacji face-to-face jest najczęściej publikowane online – czy to na stronie www firmy, czy to w mediach społecznościowych, czy to na portalach branżowych.
  2. Aplikacja. Najczęściej jest przeprowadzana online, za pośrednictwem specjalnego formularza kontaktowego, który pozwala kandydatowi na dołączenie wszelkich niezbędnych dokumentów – CV, portfolio lub listu motywacyjnego. Zgłoszenie można również wysłać bezpośrednio na firmowy e-mail lub zanieść osobiście do siedziby firmy, co jednak w dobie kryzysu epidemiologicznego nie jest zalecane.
  3. Screening. Zazwyczaj jest przeprowadzany telefonicznie w celu wstępnego wyłonienia kandydatów.
  4. Spotkanie z kandydatami. W tym elemencie nastąpiła największa zmiana. Miejsce spotkań face-to-face zajęły spotkania zdalne.
  5. Zadanie techniczne. To kolejny etap, który uległ modyfikacji. Wcześniej zadanie techniczne było wykonywane w siedzibie firmy, w przypadku rekrutacji online kandydat może przeprowadzić je w domu.
  6. Złożenie oferty. Jeśli kandydat pomyślnie przejdzie rekrutację – zarówno zdalną, jak i face-to-face – zostanie o tym poinformowany mailowo lub telefonicznie. To pozostaje bez zmian.

Rekrutacja zdalna – jak się do niej przygotować?

 

Jak zostało wspomniane, największa zmiana nastąpiła w obszarze spotkań z kandydatami. Żeby rekrutacja zdalna była równie owocna co spotkanie face-to-face, należy się do niej odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?

Podstawową kwestią jest poinformowanie kandydata o tym, że rekrutacja będzie przeprowadzana zdalnie. Dzięki temu będzie on mógł się do niej przygotować pod względem technicznym. Przypomnij kandydatowi o konieczności dysponowania dobrym łączem internetowym i powiedz, jaką aplikację ma zainstalować na komputerze. Najlepiej, jeśli prześlesz mu mailowo dokładną instrukcję, w której wyjaśnisz wszystko krok po kroku. Pozwoli to uniknąć nieporozumień.

Istotną kwestią jest również zadbanie o otoczenie. Jeśli masz do dyspozycji salę konferencyjną, to świetnie. Jeżeli nie, upewnij się, że wybrane miejsce jest schludne, a wszelkie niedoskonałości są niewidoczne dla oka kamery. Zadbaj również o ciszę.

Nie zapomnij, że do rekrutacji zdalnej musisz przygotować się tak samo jak do rozmowy face-to-face. Zapoznaj się z aplikacją kandydata, zastanów się, o co chcesz go zapytać, zrób notatki. Pozwoli Ci to efektywnie wykorzystać czas zarezerwowany na rozmowę kwalifikacyjną, a także dobrze ocenić kompetencje i predyspozycje kandydata.

Pamiętaj, że przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego możesz zlecić specjalistom. Agencja rekrutacyjna zajmie się wszelkimi szczegółami, a następnie przedstawi Ci najlepsze kandydatury. Możesz powierzyć jej także przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych.

źródło: Teamquest.pl – oferty pracy IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Transport door to door na czym polega?

Zlecając transport zewnętrznej firmie spedycyjnej warto skorzystać z usługi rozszerzonej o pakiet…

Dlaczego personalizacja dokumentów firmowych ma znaczenie?

Personalizacja dokumentów firmowych to działanie, na które decyduje się wiele firm. Dlaczego…

Największe różnice między prezentacją amatorską a profesjonalną

Prezentacja multimedialna stanowi świetne uzupełnienie każdego wystąpienia. Warunek jest jeden – musi…