Prąd z roku na rok jest coraz droższy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się pozyskiwać energię elektryczną ze słońca. Jednak instalację fotowoltaiczną można wykorzystać nie tylko do zasilania urządzeń, ale i ogrzewania domu jednorodzinnego. Czy warto? Jak to wygląda w praktyce?
Jak ogrzać dom fotowoltaiką?
Tradycyjne piece grzewcze to coraz rzadszy widok. Ich miejsce zajmują nowoczesne rozwiązania, które w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne. Wśród opcji cieszących się rosnącą popularnością wymienić można ogrzewanie domu fotowoltaiką. Jak wygląda ono w praktyce?
Pierwszym rozwiązaniem pozwalającym wykorzystać fotowoltaikę do ogrzania domu jest zastosowanie ogrzewania elektrycznego, które będzie zasilane prądem wytworzonym przez panele fotowoltaiczne. Opcja ta nie jest jednak pozbawiona wad.
Żeby instalacja fotowoltaiczna pokryła zapotrzebowanie na prąd do ogrzewania domu jednorodzinnego, musi być odpowiednio duża. Jej budowa pochłonie więc sporo pieniędzy. Problemem może okazać się również znalezienie odpowiedniej ilości niezacienionego miejsca. Tak rozbudowana instalacja fotowoltaiczna może nie zmieścić się na dachu. Konieczny może okazać się więc jej montaż na gruncie.
Kolejną przeszkodą na drodze do ekologicznego ogrzewania mogą stać się lokalne warunki techniczne. Jeśli sieć elektryczna jest wysłużona lub nie obsługuje dużych mocy, użytkownik ma dwie opcje. Może zrezygnować z ogrzewania domu czerpiąc prąd z fotowoltaiki lub wspomóc się zapasowym źródłem ciepła, np. kominkiem. Trzeba z tym się liczyć również wtedy, gdy w danym miejscu przerwy w zasilaniu są normą. Na szczęście istnieje alternatywne rozwiązanie. Jakie?
Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła – jak działa? Jakie ma atuty?
Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła to świetny sposób na wykorzystanie prądu z fotowoltaiki do ogrzewania domu. W porównaniu z wyżej wymienionym sposobem potrzebuje minimum trzy razy mniej energii elektrycznej. Dlaczego? Pompa ciepła nie grzeje bowiem wyłączenie za pomocą energii elektrycznej, lecz wykorzystuje ją, by pobrać energię cieplną z otoczenia.
W praktyce oznacza to, że moc instalacji fotowoltaicznej może być zdecydowanie niższa niż we wcześniej opisanym wariancie. Zmniejsza to koszt samego systemu, a także ilość zajmowanego przez panele fotowoltaiczne miejsca, w związku z czym najczęściej bez problemu mieszczą się one na dachu. Warto jednak pamiętać, że łączny koszt inwestycji jest podobny w obu przypadkach. Oszczędności wypracowane dzięki mniejszej instalacji fotowoltaicznej są „zjadane” przez pompę ciepła. Jest to bowiem kosztowne urządzenie.
Niemniej instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła cieszy się rosnącą popularnością. To ekologiczny sposób ogrzewania domu, który nie wytwarza szkodliwych dla środowiska substancji. Wykorzystuje bowiem ciepło zgromadzone w glebie, wodzie lub powietrzu i transportuje je do obiegu grzewczego. Jej atutem jest także to, że może współpracować z systemem rekuperacji, czyli energooszczędnej wentylacji.
Pompa ciepła zasilana energią elektryczną z fotowoltaiki to jedna z najdroższych instalacji OZE, które są wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Jej instalacja jest jednak opłacalna. Zainwestowane pieniądze zwracają się bowiem w comiesięcznych rachunkach. Inwestor nie płaci bowiem za ogrzewanie, gdyż energię cieplną czerpie z odnawialnych źródeł energii.
Ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki – czy warto?
Ogrzewanie domu z użyciem fotowoltaiki jest jak najbardziej możliwe. Sprawdza się ono zwłaszcza w nowych budynkach, które są wznoszone przy wykorzystaniu energooszczędnych technologii, co pozwala ograniczyć straty ciepła i zwiększyć efektywność ogrzewania. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki ogrzewanie jest nie tylko skuteczne, ale i bardziej ekologiczne.
Warto nadmienić, że ogrzewanie fotowoltaiką rozumiane jako samodzielna instalacja nie istnieje. Prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne może jednak z powodzeniem zasilić kocioł elektryczny lub pompę ciepła. Jeśli planujesz wykorzystać któreś z tych urządzeń, instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci obniżyć koszty eksploatacyjne wybranego systemu.