Rehabilitacja-sportowa

Rehabilitacja sportowa cieszy się coraz większym uznaniem. Korzystają z niej już nie tylko profesjonalni sportowcy, ale i osoby trenujące amatorsko, które chcą szybciej wrócić po kontuzji do pełnej sprawności. Intensywny rozwój dziedziny sprawił, że duży udział w rehabilitacji sportowej mają nowoczesne terapie. Co się do nich zalicza?

Rehabilitacja sportowa – co to jest? Na czym polega?

 

Sport już dawno przestał być jedynie domeną profesjonalistów. Tysiące zwykłych ludzi traktują go jako odskocznię od codzienności oraz sposób na uporanie się ze stresem, poprawę nastroju i zachowanie dobrej kondycji. „Sport to zdrowie!” – mówią jego entuzjaści.

Niestety, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy miewają problemy z wyznaczeniem optymalnego obciążenia treningowego. Nie tylko prowadzi to do przetrenowania i osłabienia organizmu, ale również skutkuje kontuzjami. Czasem wystarczy jeden niefortunny ruch, by nabawić się urazu. W efekcie rehabilitacja sportowa cieszy się coraz większym uznaniem, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów.

Rehabilitacja sportowa pozwala w szybki, a jednocześnie bezpieczny sposób powrócić do maksymalnej sprawności po kontuzji sportowej. Obejmuje ona szereg działań, które:

  • pozwalają zregenerować i wzmocnić miejsce urazu,
  • niwelują ból i dyskomfort,
  • sprzyjają odnowie całego organizmu,
  • przygotowują ciało do wznowienia treningów,
  • zmniejszają ryzyko ponownego wystąpienia kontuzji.

Dzięki kompleksowemu podejściu rehabilitacja sportowa odznacza się wysoką skutecznością. Wzmacnia i poprawia zakres ruchomości stawów. Stabilizuje mięśnie i mobilizuje je do efektywniejszej pracy. Pozwala również wypracować zdrowe nawyki ruchowe, co sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy i zmniejsza częstotliwość występowania kontuzji.

Nowoczesne terapie stosowane w rehabilitacji sportowej

 

W rehabilitacji sportowej systematycznie rośnie wykorzystanie nowoczesnych terapii fizjo- i fizykoterapeutycznych, które mają sprzyjać odnowie organizmu sportowca. Ich celem jest aktywacja procesów regeneracji, zmniejszenie skutków przeciążeń i kontuzji, a także hartowanie ciała i przygotowywanie go do wznowienia treningów. Na jakie nowoczesne terapie sportowcy decydują się najchętniej?

  1. Krioterapia. To zimnolecznictwo przy wykorzystaniu temperatur poniżej 0 st. Celsjusza. Aktywuje ona naturalne mechanizmy obronne organizmu na kontakt z bardzo niską temperaturą. W pierwszej chwili naczynia krwionośne się kurczą, by następnie kilkukrotnie rozszerzyć, co zwiększa przepływ krwi.
  2. Laseroterapia laserem wysokoenergetycznym. Pobudza tkanki do regeneracji. W efekcie skraca czas powrotu do maksymalnej sprawności. Zmniejsza również dyskomfort, dolegliwości bólowe i stany zapalne (nawet ostre i przewlekłe). Najczęściej stosuje się ją w przypadku nadwyrężeń, zwichnięć i skręceń.
  3. Terapia falą uderzeniową. Wykorzystuje się ją do głębokiego masażu. Świetnie radzi sobie również z rozbijaniem zwapnień. W efekcie często jest stosowana w schorzeniach, takich jak łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa i kolano skoczka.
  4. Terapia polem magnetycznym. Regeneruje mięśnie, stawy i nerwy. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Poprawia ukrwienie w tkankach i redukuje napięcie mięśniowe. Magnoterapia jest często wykorzystywana w przypadku złamań, osteoporozy i chorób zwyrodnieniowych stawów.
  5. Elektrostymulacja prądem TENS. To nieinwazyjna terapia leczenia dolegliwości bólowych. Wykorzystywany podczas zabiegu prąd stymuluje nerwy i uśmierza ból. Sprzyja również regeneracji tkanek oraz poprawia krążenie. Elektrostymulację prądem TENS stosuje się w wielu stanach chorobowych i terapii pourazowej.

To, na jaki rodzaj terapii zdecyduje się sportowiec, zależy od wielu czynników – specyfiku urazu, kondycji organizmu i indywidualnych preferencji. Ostatnie słowo należy jednak do fizjoterapeuty. To on na podstawie wnikliwego wywiadu i historii schorzenia powinien dobrać kurację leczniczą. Wówczas na pewno będzie ona i skuteczna, i bezpieczna dla organizmu. 

źródło: Crsrehabilitacja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Suplementy diety – co warto wiedzieć o suplementach diety?

Zainteresowanie suplementami diety z roku na rok nie słabnie, a wręcz jest…

Badanie stawów biodrowych u niemowląt – wykonaj USG

Niemowlęta na początku życia przechodzą szereg badań i szczepień. Wszystkie badania, jakim…

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Gazy medyczne instalowane są w szpitalach oraz innych podobnych placówkach medycznych. Ponieważ…

Czy istnieją przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych?

Przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych stanowią ważny aspekt w decyzyjnym procesie dotyczącym…