usg-stawu-biodrowego

Niemowlęta na początku życia przechodzą szereg badań i szczepień. Wszystkie badania, jakim poddawane są maluszki, mają na celu sprawdzenie, czy rozwój płodowy przebiegał prawidłowo, czy w czasie porodu nie pojawiły się żadne schorzenia czy dolegliwości. A na dalszym etapie także, czy rozwój postprenatalny, czyli noworodkowy, przebiega zgodnie z normą. Jednym z obowiązkowych badań na tym etapie życia jest USG stawów biodrowych u niemowląt. Z myślą o rodzicach przybliżymy specyfikę i przebieg badania.

Na czym polega badanie USG bioderek u niemowląt?

USG to badanie ultrasonograficzne, którego mechanizm działania opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięków. Fale są emitowane do wnętrza organizmu, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych. Aparat wysyłający sygnał ultradźwiękowy mierzy również długość fali powracającej do urządzenia. Na tej podstawie na ekranie tworzy się obraz w odcieniach szarości będący odwzorowaniem struktur wewnętrznych ciała.

Ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla zdrowia nawet u tak małych ludzi jak noworodki. Badanie bioderek opiera się na sprawdzeniu stanu stawu biodrowego w celu ewentualnego zlecenia odpowiedniej rehabilitacji lub wykluczenia schorzeń układu ruchu.

W jakim celu wykonuje się badanie USG bioderek?

Jak już wspomnieliśmy, USG bioderek to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest wykonywane profilaktycznie u każdego noworodka. Dzięki temu można na wczesnym etapie rozpoznać i zdiagnozować lub wykluczyć schorzenia układu ruchu oraz stawów biodrowych. Najczęstszą i najpoważniejszą wrodzoną chorobą stawu biodrowego u dzieci jest dysplazja.

Schorzenie to polega na nieprawidłowym wykształceniu panewki stawu. Staw biodrowy zbudowany jest bowiem z panewki i głowy kości udowej. W przypadku dysplazji głowa kości udowej nie jest w pełni obejmowana przez panewkę lub nawet wyskakuje z niej. Tym samym ruch w stawie może być ograniczony, a bywa, że nawet bolesny.

Zaniechanie badania USG bioderek u niemowlęcia i nieleczenie dysplazji stawu biodrowego może w przyszłości nieść ze sobą poważne negatywne skutki. Dysplazja stawu biodrowego będzie powodowała zaburzenia rozwoju motorycznego i problemy podczas nauki chodzenia. Im wcześniej zostaną podjęte kroki terapeutyczne, tym lepiej dla dziecka. USG bioderek przeprowadza się u dzieci dwa lub trzy razy w pierwszych miesiącach życia. Często pierwsze takie badanie jest wykonywane bezpośrednio po porodzie, jeszcze w szpitalu. Jednak nie jest to normą. Następnie lekarz rodzinny podczas pierwszej wizyty noworodka kieruje go na badanie USG bioderek poza szpitalem.

Należy wykonać USG stawu biodrowego u niemowląt między 6. a 12. tygodniem życia. To optymalny czas, aby wyniki były miarodajne, a jednocześnie aby możliwe było podjęcie skutecznego leczenia. Niektórzy lekarze zalecają powtórzenie badania w 3. miesiącu życia, a inni pomiędzy 6. a 9. miesiącem. Kwestia jest indywidualna i należy zaufać lekarzowi odnośnie do momentu ponownej wizyty w gabinecie USG. Nawet jeżeli przy pierwszym badaniu nie wykryto żadnych nieprawidłowości, to taka praktyka daje rodzicom pewność i spokój ducha.

Niektórzy specjaliści są zwolennikami wykonania ostatniego badania kontrolnego USG bioderek, kiedy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Nawet większa liczba wizyt kontrolnych nie zaszkodzi dziecku, gdyż fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne, a dzięki temu badanie jest bezinwazyjne.

Przygotowanie, przebieg i przeciwwskazania do wykonania USG bioderek

Przed wykonaniem USG bioderek u niemowląt nie są wymagane wcześniejsze przygotowania. Nie ma także przeciwwskazań do przeprowadzenia badania. Nie są to ani choroby towarzyszące, ani inne czynniki. USG bioderek może być z powodzeniem przeprowadzone u każdego dziecka.

Badanie nie trwa dłużej niż 10 minut, aby jak najmniej stresować dziecko nową sytuacją. W tym czasie lekarz dokładnie sprawdza i ocenia budowę obu stawów biodrowych. Wynik jest dostępny od razu po badaniu.

inspirowane: Gabinet USG – Badania USG i Dopplera – Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Rehabilitacja neurologiczna – Kluczowe techniki przywracające sprawność po udarze

Rehabilitacja neurologiczna stanowi kluczowy element procesu leczenia i odzyskiwania sprawności przez pacjentów…

Suplementy diety – co warto wiedzieć o suplementach diety?

Zainteresowanie suplementami diety z roku na rok nie słabnie, a wręcz jest…

Nowoczesne terapie w rehabilitacji sportowej – przegląd

Rehabilitacja sportowa cieszy się coraz większym uznaniem. Korzystają z niej już nie…

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Gazy medyczne instalowane są w szpitalach oraz innych podobnych placówkach medycznych. Ponieważ…