Zainteresowanie suplementami diety z roku na rok nie słabnie, a wręcz jest coraz większe. Narosło wokół nich mnóstwo pytań: wiele osób zastanawia się, czy suplementy w ogóle są skuteczne, jakie argumenty przemawiają za ich stosowaniem oraz jakie suplementy diety warto brać. W tym artykule postaramy się ostatecznie rozwiać wątpliwości, co do tego, które suplementy rzeczywiście działają i czy w ogóle są one zdrowe.
Co to są suplementy diety? Rodzaje.
Najprostsza definicja wprost wynikająca z nazwy mówi, że suplementy diety to nic innego, jak substancje spożywcze, których główną funkcją jest suplementacja – czyli innymi słowy: uzupełnianie naszej diety. To substancje odżywcze, w których zwykle zawarte są witaminy lub składniki mineralne w skondensowanej, zmaksymalizowanej dawce. Suplementy diety można spotkać w rozmaitych formach: od kapsułek lub tabletek podobnych do leków, przez proszki w saszetkach służące do rozpuszczania w wodzie, drażetki aż po formę płynną jak ampułki i syropy. Z powyższej definicji wynika, że suplementy same w sobie nie mogą zastąpić jedzenia w żadnej diecie, ale mogą być za to skutecznym uzupełnieniem niedoborów w organizmie czy po prostu stanowić skoncentrowane źródło mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu.
Suplement diety a lek
Jeśli zastanawiasz się, jaka jest różnica między lekiem a suplementem diety, śpieszymy z odpowiedzią. Podobieństwo suplementu i leku polega przede wszystkim na tym, że obydwa są zwykle dostępne do kupienia w aptece, a także forma ich sprzedaży ułatwia właściwe ich dawkowanie oraz odmierzanie (np. jedna tabletka czy saszetka zalecana jest do dziennego spożycia). Na tym jednak podobieństwa się kończą – prawo stanowi, że suplementy nie są ani w żadnym stopniu nie mogą zastąpić leków. Oznacza to przede wszystkim, że w przypadku przewlekłych schorzeń, jedyną zalecaną formą leczenia jest leczenie farmakologiczne lekami, po uprzedniej konsultacji lekarzem prowadzącym. Suplementy mogą stanowić wyłącznie uzupełnienie niektórych przydatnych elementów, których z różnych przyczyn nie możemy w wystarczającej ilości dostarczyć naszemu organizmowi.
Co warto suplementować i jakie suplementy wybrać?
Suplementy mogą zawierać witaminy lub inne substancje mineralne w spotęgowanej dawce, np. witaminy A, D, E, K, B, C, czy też pierwiastki takie jak magnez, potas, wapń, żelazo oraz kwas foliowy czy biotynę. W Polsce, według badań przeprowadzanych przez agencję badawczą TNS, po suplementy najczęściej sięgają kobiety, a przeciętny Polak w ciągu roku kupuje co najmniej jedno opakowanie takiej substancji wspomagającej. Najczęściej suplementy wybierane są w przypadku spadku sił fizycznych czy profilaktycznie, aby zapobiegać chorobom takim jak choćby przeziębienie czy grypa.
Najczęściej spotyka się zalecenia lekarzy co do suplementacji witaminy D3. Z badań wynika bowiem, że blisko 90% Polaków cierpi na jej niedobór. Jej źródłem może być światło słoneczne, dlatego warto sięgnąć po nią szczególnie w okresie zimowym, gdy dopływ światła jest ograniczony. Z kolei kwas foliowy, czyli witamina B9 najczęściej polecany jest kobietom w ciąży, by skutecznie wspomagać prawidłowy rozwój dziecka.
Przy wyborze odpowiedniego suplementu dla siebie warto poprosić o poradę lekarza lub farmaceutę, informując go o ewentualnych nietolerancjach, z którymi się zmagamy.