pompa ciepla

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści, które nie tylko usprawniają pracę naszego domu, ale i wpływają na realne obniżenie kosztów jego utrzymania. Zazwyczaj paneli PV używa się do zasilania urządzeń i instalacji w prąd, ale coraz częściej energia elektryczna pochodząca z nich służy także do zasilania pompy ciepła i pieca elektrycznego. Panele fotowoltaiczne mogą też służyć do podgrzewania wody! Na czym to polega i czy warto zainwestować w zestaw fotowoltaiczny do grzania wody? 

Fotowoltaika do ogrzewania wody

Zasada działania paneli PV stosowanych do ogrzewania wody nie różni się niczym znaczącym od sposobu, w jaki standardowo działa fotowoltaika. I w jednym, i w drugim wypadku energia słoneczna pozyskana przez moduły i przetworzona w energię elektryczną jest przekazywana przewodami solarnymi do przetwornicy. Z fotowoltaiki służącej do zasilnia CWU energia przekazywana jest do grzałki w bojlerze, która podgrzewa znajdującą się w nim wodę. Istotne jest, żeby zarówno wielkość bojlera, jak i moc instalacji fotowoltaicznej były dostosowane do naszych potrzeb i możliwości wykorzystania ciepłej wody. Jeśli zamontujemy zbyt mały zbiornik i zbyt dużą moc modułów słonecznych, to woda w bojlerze może się przegrzewać podczas bardzo wysokich uzysków energetycznych. Bardzo ważne jest zatem zainstalowanie termostatu.

Chociaż z fotowoltaiki można korzystać wyłącznie do podgrzewania wody użytkowej, to pamiętajmy, że dużo bardziej opłacalnym zestawem są moduły zasilające dom w pełni w energię elektryczną. 

Panele PV do ogrzewania wody

Fotowoltaika do ogrzewania wody użytkowej standardowo składa się z paneli PV i przetwornicy napięcia, która przekazuje energię elektryczną pozyskaną ze słońca do grzałki znajdującej się w bojlerze. Liczba modułów służących wyłącznie do ogrzewania wody jest zazwyczaj dużo mniejsza niż w instalacji fotowoltaicznej zasilającej w energię elektryczną cały dom. Co ważne, przetwornica działająca na podobnej zasadzie co inwerter może służyć także do ogrzewania systemowego, a także ogrzewania podłogowego podłączonego pod fotowoltaikę. Warunkiem wydajności tego typu rozwiązania jest odpowiednie dopasowanie mocy modułów słonecznych do zapotrzebowania urządzeń kompatybilnych z fotowoltaiką

Fotowoltaika on-grid czy off-grid

Na rynku dostępne są dwa rodzaje fotowoltaiki: off-grid i on-grid. Różnica polega na sposobie magazynowania nadwyżek energii elektrycznej. W instalacji on-grid użytkownik fotowoltaiki podpisuje umowę prosumencką z dostawcą energii elektrycznej. Na tej podstawie może nie tylko przechowywać nadmiar wyprodukowanej przez moduły PV energii u dystrybutora, ale i korzystać z niej w momentach mniejszego uzysku sieci fotowoltaicznej. Moduły słoneczne off-grid nie są podłączone do sieci energetycznej, dlatego jedyną możliwością na magazynowanie nadwyżek energetycznych jest zamontowanie magazynów energii dla fotowoltaiki. Wówczas potrzebne są także akumulatory zabezpieczające przed nieprzewidzianą utratą zasilania, np. podczas małego nasłonecznienia paneli PV.

Jeżeli zakładamy, że nasza fotowoltaika będzie służyła wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej i związanych z nią urządzeń, np. pompy ciepła, to w zupełności wystarczą panele off-grid i odpowiedniej pojemności magazyny energii elektrycznej. Jeśliby jednak fotowoltaika miała służyć do zasilania w prąd całego domu i urządzeń znajdujących się w nim, w tym pompy ciepła, pieca elektrycznego, grzałek w bojlerach i mat grzewczych, lepiej wybrać bardziej opłacalną i zoptymalizowaną fotowoltaikę on-grid, która nie tylko zapewni maksymalny uzysk energetyczny, ale i zabezpieczy nadwyżki prądu pochodzące z paneli PV. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Balustrady z nierdzewki – jak czyścić?

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której…

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…