Balustrade-z-nierdzewki

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której wykonuje się balustrady, to wysokiej jakości materiał, który jest nie tylko odporny na uszkodzenia, ale i łatwy do utrzymania w czystości. Bezproblemowe utrzymanie balustrady stalowej w dobrym stanie jest istotne zwłaszcza z uwagi na sposób użytkowania barierek, które z uwagi na ich przeznaczenie są cały czas dotykane przez użytkowników schodów i balkonów. Jak zatem dbać o balustrady ze stali nierdzewnej i jak je czyścić, żeby ich nie uszkodzić?

Balustrady z nierdzewki bez zanieczyszczeń

Balustrady z nierdzewki są chętnie wybierane przez klientów zwłaszcza z uwagi na właściwości wytrzymałościowe stali. Trudno się dziwić – barierki ze stali są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zadrapania i korozję, a przy tym wyjątkowo estetyczne. To właśnie z uwagi na właściwości wytrzymałościowe barierki tego typu są montowane na zewnątrz, np. na balkonach i tarasach, i w miejscach użyteczności publicznej – sklepach, biurowcach, galeriach handlowych, urzędach, a także przychodniach lub szpitalach. 

Przeznaczenie balustrady i jej sposób użytkowania sprawiają, że barierki są cały czas eksploatowane przez użytkowników schodów i na co dzień dotykane wielokrotnie przez tysiące osób. Nic dziwnego, że na ich powierzchni gromadzą się nie tylko zanieczyszczenia, ale i mikroustroje i zarazki. W domowych warunkach czyszczenie balustrady jest o tyle ułatwione, że mamy do czynienia z niewielką powierzchnią użytkową stalowej balustrady. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z kilometrami stalowych balustrad, w które wyposażone są np. galerie handlowe albo szpitale. Proces usuwania zanieczyszczeń w barierek ze stali nierdzewnej umieszczonych w budynkach użyteczności publicznej musi być zatem zintensyfikowany, zwłaszcza w okresie wzmożonej aktywności wirusów przenoszonych drogą kropelkową (np. wirusa grypy i koronawirusa). Zaleca się nawet, żeby w tym czasie balustrady i barierki ze stali były czyszczone i dezynfekowane codziennie

Czym czyścić stalowe balustrady na schody?

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej są antykorozyjne. Swoją odporność na rdzę zawdzięczają warstwie pasywnej, która chroni barierkę przed korozją, a dodatkowo pozwala utrzymać ją w świetnym stanie. Balustradę z nierdzewki zamontowaną w domu czy niewielkim biurze bez trudu wyczyścimy delikatnym detergentem, który wykorzystujemy podczas codziennych porządków. Musimy jedynie pamiętać o tym, żeby nie były to płyny, które uszkodzą warstwę ochronną stali. Do dezynfekowania balustrady ze stali nierdzewnej nie powinniśmy zatem używać środków, które mają w swoim składzie kwasy. Dobrym rozwiązaniem w przypadku niewielkich powierzchni ze stali nierdzewnej jest systematyczne mycie balustrady mieszankami z potasem lub jodem w składzie, które nie tylko dokładnie czyszczą, ale i mają właściwości bakteriobójcze. 

Środki, których używamy na co dzień podczas domowych porządków, są też bardzo dobre w starciu z drobnoustrojami gromadzącymi się na powierzchni stalowych schodów i mebli wykonanych ze stali. Możemy je też stosować do częstego dezynfekowania balustrad stalowych znajdujących się w ciągach komunikacyjnych, z których na co dzień korzysta bardzo dużo osób. Żeby mieć pewność, że barierki są dokładnie odkażone, zwłaszcza te znajdujące się w przychodniach i szpitalach, w których sterylna czystość jest ważna z uwagi na pacjentów korzystających z tych placówek, możemy wyczyścić je mieszanką na bazie chloru. Jest ona w pełni bezpieczna, musimy jedynie pamiętać o dokładnym usunięciu resztek płynu z powierzchni stalowej barierki

Czym dezynfekować balustrady ze stali nierdzewnej?

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest łatwe utrzymanie jej w czystości. Barierki z nierdzewki nie tylko nie rdzewieją i nie pokrywają się charakterystycznym dla żelaza nalotem, ale i nie niszczą się tak szybko jak balustrady wykonane z mniej trwałych materiałów. Na co dzień, żeby je wyczyścić, wystarczy kilka minut oraz delikatne środki myjące i ściereczka z mikrofibry. Taki zabieg w zupełności wystarczy, żeby pozbyć się drobnych zanieczyszczeń powstałych podczas użytkowania stalowej barierki. 

Jeżeli mamy do czynienia z balustradami stalowymi zainstalowanymi w miejscach użyteczności publicznej, sposób ich czyszczenia i dezynfekowania jest nieoczywisty o tyle, że mamy do czynienia z większą liczbą stalowych elementów do wyczyszczenia. Wiele firm zajmujących się czyszczeniem większych powierzchni użytkowych oferuje profesjonalne czyszczenie i dezynfekowanie natryskowe balustrad stalowych. Jeżeli nie chcemy korzystać z takiego rozwiązania, wystarczy, że będziemy pamiętać o ochronie stali nierdzewnej. Podczas oczyszczania balustrady nie możemy zatem używać narzędzi, które mogłyby naruszyć warstwę pasywną stali, np. szczotek i gąbek o szorstkiej strukturze oraz środków zawierających w swoim składzie kwasy. 

źródło: kobamet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…

Po czym poznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób prawidłowo zidentyfikować obecność pluskiew, z…