Wadliwa wentylacja w domu lub mieszkaniu może być przyczyną pojawienia się grzyba. Ten mikroorganizm ma degradacyjne działanie nie tylko na beton czy cement, ale również drewno czy inne materiały budowlane lub wykończeniowe. W związku z tym, należy jak najszybciej pozbyć się tego mikroorganizmu, aby nie dopuścić do całkowitego uszkodzenia powierzchni płaskich i drewna znajdującego się w zagrzybionych wnętrzach.

Co powoduje nieprawidłowa wentylacja?

Osoby posiadające mieszkania lub domy starszego typu, ale i nowoczesne apartamenty mogą doświadczyć bardzo poważnego problemu. Jest nim wadliwie działająca wentylacja, która doprowadza do tego, że w pomieszczeniu zaczyna panować swoistym mikroklimat. Oznacza to, że poziom wilgotności we wnętrzu jest zbyt wysoki. Sprzyja to namnażaniu się różnych mikroorganizmów, szczególnie grzybów i pleśni. Należy zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się i przede wszystkim podjąć skuteczną walkę z zagrzybionymi pomieszczeniami.

Problem grzyba w domu wynika przede wszystkim z tego, że w sezonie grzewczym rzadko wietrzy się swoje cztery kąty. W przypadku, gdy w pomieszczeniach znajdują się także nieprawidłowo działające kanały wentylacyjne, dochodzi do skraplania się wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Wówczas osiada ona na różnych elementach wyposażenia doprowadzając do namnażania się grzybów. Wykwity grzybne nie tylko brzydko wyglądają i nieprzyjemnie pachną, ale przede wszystkim powodują niszczenie wszystkich konstrukcji budowlanych, przenikając w głąb nawet najtrwalszych murów. W zaawansowanej fazie grzyb obejmuje nie tylko ściany i sufity, ale także infekuje meble wykonane z materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Nieprawidłowo działająca instalacja wentylacyjna jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się grzyba wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych czy firmowych.

Wadliwa instalacja a wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach

Brak odpowiedniej instalacji w postaci kanałów wentylacyjnych doprowadza do tego, że w domu lub mieszkaniu brakuje dostatecznej ilości świeżego powietrza. W związku z tym panuje bardzo duża wilgotność, która przekracza 50%. Kiedy włącza się ogrzewanie, szczególnie w sezonie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym, często zapomina się o optymalnej temperaturze w domu. Ponadto wiele osób zatyka kratki wentylacyjne, które mają za zadanie usuwanie nadmiaru wilgoci. Wówczas tworzą się hermetycznie zamknięte pomieszczenia, w których zaczyna panować mikroklimat. Brak świeżego powietrza, a także unoszące się wilgoć, doprowadzają do uszkodzenia ścian i namnażania się grzyba w niewentylowanych pomieszczeniach.

Grzyb może zacząć atakować ściany i meble. Dodatkowo można wyczuć bardzo nieprzyjemny zapach przypominający woń pieczarki lub borowika. Przechodzi on nie tylko na ściany czy sufity, ale także meble. Dodatkowym problemem wynikającym z nieprawidłowej wentylacji, są przemarznięte i niedostatecznie ogrzane ściany, w których również pojawia się czarny nalot. W miejscach tych jest najchłodniej, a woda zaczyna się skraplać i osadzać, co można zauważyć po wilgotnych ubraniach i zaparowanych szybach. Zawilgocone wnętrza są idealnym miejscem do rozwoju grzyba.

W jaki sposób poradzić sobie z wysokim poziomem wilgotności w pomieszczeniach?

Metodą walki z wysokim poziomem wilgotności w danym wnętrzu jest przede wszystkim zlikwidowanie przyczyn tego problemu. Chodzi tutaj przede wszystkim o zainstalowanie wydajnego systemu wentylacyjnego. Powinien być on na tyle skuteczny, aby poziom wilgotności w pomieszczeniu nie przekraczał 50%. Można to sprawdzić korzystając z usług profesjonalnej firmy zajmującej się fachowym osuszaniem wnętrz. Pracownicy tego przedsiębiorstwa dysponują odpowiednimi urządzeniami, służącymi do pomiaru wilgotności w pomieszczeniach. Ponadto, osoby te mogą udzielić fachowych rad dotyczących tego, jak zainstalować sprawną wentylację wewnątrz domu lub mieszkania. Działanie to może pomóc w walce ze zbyt dużym zawilgoceniem.

W przypadku, gdy trudno jest usunąć nagromadzone wilgotne powietrze z danego wnętrza, warto skorzystać z opcji wynajmu profesjonalnych osuszaczy. To wydajne w działaniu urządzenia, dzięki którym można pozbyć się zawilgoconego powietrza będącego przyczyną namnażania się wykwitów pleśniowych i grzyba. Oprócz tego, należy także odblokować wszystkie kratki wentylacyjne, często wietrzyć mieszkania, nawet w sezonie grzewczym, a także zakupić elektroniczne lub ekologiczne pochłaniacze wilgoci, przy pomocy których można szybko pozbyć się pary wodnej powstałej w trakcie gotowania, kąpieli lub też przebywania w danym wnętrzu.

Nieprawidłowa wentylacja lub też jej brak jest główną przyczyną pojawienia się grzyba na powierzchni ścian i sufitu. Problem ten powinien być usunięty poprzez zainstalowanie systemu wentylacji, wietrzenie pomieszczeń, a także posiadanie pochłaniaczy wilgoci.

źródło: OPTIMAL osuszanie pomieszczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Balustrady z nierdzewki – jak czyścić?

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której…

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…