User Experience

Przygotowanie nowoczesnej, wygodnej strony internetowej to obecnie często nie lada wyzwanie. Choć dostępnych jest wiele narzędzi, konieczne jest spełnienie wciąż zmieniających się wymagań użytkowników, a także robotów indeksujących. Pomocne w tym wszystkim będzie User Experience. Pod tym tajemniczym zwrotem kryje się mnóstwo informacji, o których warto pamiętać.

Co to jest UX – User Experience?

 

To tak zwane Doświadczenie Użytkownika, czyli zbiór wrażeń osób korzystających ze strony internetowej. Projektowanie jej zgodnie ze standardami UX powinno więc prowadzić do tego, aby były one po prostu pozytywne.

Proste, prawda? Niestety, nie zawsze można tak powiedzieć. Wpływ na wspomniane wrażenia ma bowiem wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas przygotowywania strony internetowej. Działanie po omacku, bez uwzględnienia potrzeb użytkownika końcowego, może sprawi, że witryna nie będzie chętnie odwiedzana, co wpłynie również na jej pozycję w wyszukiwarce Google. Od czego więc zależy User Experience?

  • Wygląd strony – layout odpowiada za pierwsze wrażenie, dlatego należy poświęcić mu wiele uwagi. Powinien być maksymalnie przejrzysty, tak aby użytkownicy dobrze czuli się na stronie.
  • Interfejs użytkownika – wiąże się z nim kolejne zagadnienie, jakim jest UI (User Interface). Skupia się ono na metodach projektowania estetycznego i łatwego w obsłudze interfejsu, który usprawni poruszanie się po zasobach witryny. Musi on maksymalnie ułatwiać życie internautom. Wszystko to wpływa bowiem na ich doświadczenia.
  • Przejrzystość informacji – strona przygotowana zgodnie z UX będzie w maksymalny sposób czytelna, tak aby jej obsługa nie sprawiała żadnych problemów. Dostęp do poszczególnych zasobów ułatwia rozbudowany system nawigacji i wyszukiwania. Wszystkie podstrony powinny być odpowiednio opisane i widoczne.
  • Optymalizacja strony – mowa o kwestiach technicznych, które często stanowią poważny problem. Ogromne znaczenie ma czas ładowania się poszczególnych elementów, jak również stabilność działania całej witryny. Wszelkie nieprawidłowości w tym względzie mogą znacząco obniżyć poziom zadowolenia użytkowników.

To oczywiście tylko wybrane elementy, które mają wpływ na ogólny odbiór strony www. Niemal wszystko to, co się na niej znajduje może decydować o jej końcowej ocenie. Warto mieć to na uwadze podczas planowania poszczególnych kroków.

Dlaczego User Experience jest tak ważne?

 

Budowa strony internetowej zawsze ma jakiś cel. Pod względem biznesowym i marketingowym, najważniejsza jest konwersja, będąca niejako wskaźnikiem skuteczności. Określa ona bowiem konkretne, oczekiwane działanie wykonane przez odbiorcę. Będzie to na przykład zakup produktu bądź usługi.

Opisywane powyżej wrażenia użytkownika w znaczącej mierze wpływają na współczynnik konwersji. Czasem nawet niewielkie, z pozoru nieistotne, niedociągnięcie może sprawić, że użytkownicy opuszczą stronę i skierują się do konkurencji. Z tego powodu niezwykle ważna jest praca UX Designera, który dba o to, aby finalny wygląd i działanie strony było zgodne z konkretnymi kryteriami.

User Experience a pozycjonowanie stron internetowych

 

Wszelkie wskazane powyżej informacje i zasady nie mają bezpośredniego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Oddziałują jednak na nią w sposób pośredni. Wygląd, działanie i stabilność witryny mogą bowiem zadecydować o tym, czy użytkownik spędzi na niej kilka sekund czy może zdecyduje się na dokładniejsze zapoznanie się z jej zasobami. Generowany ruch na stronie jest bardzo ważny dla jej rankingu, który z kolei decyduje o wspomnianej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Śmiało można więc powiedzieć, że omawiane zagadnienie rzeczywiście jest ważne dla procesu pozycjonowania stron. Żeby odpowiednio „zaplanować” UX, należy dokładnie scharakteryzować grupę docelową, a także poznać jej potrzeby i wymagania. Pozwoli to zaprojektować stronę, która będzie wywoływać same pozytywne emocje. 

źródło: Onetrend.pl – agencja interaktywna Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

SEO i content marketing – pięć najczęściej powtarzanych błędów

Marketing w wyszukiwarkach internetowych to nowoczesna, ale też wymagająca aktualnej wiedzy strategia…

Karta Polaka a praca – czy mogę pracować legalnie w Polsce?

Wielu przedsiębiorców rozważa zatrudnienie cudzoziemców z Kartą Polaka. Warto wiedzieć, jakie formalności…

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Rekrutacja zdalna w IT – jak przeprowadzić ją z sukcesem?

Pandemia Covid-19 odmieniła rynek pracy pod wieloma względami. Spotkania twarzą w twarz…