obecność pluskwy domowej

Osoby, które zastanawiają się, w jaki sposób prawidłowo zidentyfikować obecność pluskiew, z pewnością powinny zapoznać się z treścią tego artykułu. Zawarliśmy w nim przydatne informacje, dzięki którym będzie można ocenić czy wymagana jest pomoc specjalisty z zakresu dezynsekcji. Obecność pluskwy domowej można wykryć przy pomocy bardzo prostych metod, nie wymagających posiadania skomplikowanych urządzeń czy też drogich środków chemicznych.

Pluskwa domowa – charakterystyczne oznaki obecności tego szkodnika 

Pluskwa domowa może pojawić się w domu lub mieszkaniu przyniesiona wraz z odzieżą, starymi meblami, tekstyliami, materacami bądź też dywanami pochodzącymi z tak zwanej drugiej ręki. Wyposażenie mieszkania lub domu używanymi meblami, dekoracjami i materiałami ozdobnymi, dotyczy głównie osób wynajmujących nieruchomości. To właśnie w tych lokalach użytkowych i budynkach mieszkalnych można najczęściej natrafić na obecność pluskwy domowej. W trakcie wizytacji mieszkania czy domu na wynajem warto przyjrzeć się czy na ścianach nie widać charakterystycznych czarnych kropek. To samo dotyczy prywatnych nieruchomości. Jeśli na ścianach widoczne są plamy w kolorze brunatno-czarnym, może to dowodzić tego, że są to odchody pluskiew. Warto pamiętać, że owady te pozostawiają ślady swojej obecności tylko i wyłącznie po zmroku. W trakcie dnia nie przemieszczają się po mieszkaniu czy domu, więc bardzo trudno je zauważyć.

Pojawienie się pluskwy domowej – dziwny zapach, którego nie da się zlikwidować

Pluskwa domowa zazwyczaj wychodzi na żer po zmroku, poszukując organizmów stałocieplnych. To owad, który żywi się krwią ludzką. Nie pogardzi również krwią zwierząt, szczególnie kotów i psów. W miejscu, gdzie przebywa pluskwa domowa może pojawić się charakterystyczny, niezidentyfikowany zapach, który unosi się w powietrzu przez cały czas. Sygnałem niepokojącym dla właściciela domu lub mieszkania może być to, że mimo bardzo starannego czyszczenia wszystkich powierzchni płaskich, kilkukrotnego mycia podłogi czy też bardzo dokładnego odświeżania wszystkich tekstyliów, ów dziwny zapach nie zostaje zlikwidowany. To woń, która może przypominać zgniłe maliny bądź też inne owoce leśne czy też kolendrę siewną w stanie wegetacji.

Podejrzany zapach unosi się w powietrzu. To lekko słodkawa, dusząca, a jednocześnie bardzo nieprzyjemna woń. Nie może być zlikwidowana, nawet po użyciu silnych środków perfumujących i aerozoli zawierających środek niwelujący brzydkie, trudne do zniesienia zapachy. Skąd bierze się ta nieprzyjemna woń? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zestresowana pluskwa domowa wydziela charakterystyczny zapach. Ponadto odchody pluskwy i pozostałości po wykluwających się larwach również mają nieprzyjemną woń.

Ewidentne ślady obecności pluskwy w domu

Osoby, które rano zauważają na materacu, pościeli bądź kołdrze ślady krwi, mogą spodziewać się, że w ich domu zagościła pluskwa. To owad, który żywi się krwią, dlatego też po zmroku wyszukuje potencjalnego żywiciela. Może być to człowiek, który w stanie snu ma ograniczoną motorykę, jak również nie czuje przemieszczania się owadów po jego ciele. Należy pamiętać, że pluskwa domowa przed ugryzieniem niejako znieczula miejsce, w którym nastąpi pobieranie krwi. Ewidentnym dowodem jej obecności są charakterystyczne ślady ugryzień pluskwy, które z pewnością nie przypominają ukąszeń komara.

Ugryzienia pluskwy mogą układać się w figury geometryczne w postaci kwadratów, trójkątów lub prostokątów. Są one rozsiane na plecach, przedramionach, a także kończynach dolnych. Nierzadko osoby śpiące na wznak mogą zaobserwować ugryzienia pluskwy na brzuchu czy też w okolicach klatki piersiowej. Pluskwa domowa rzadko atakuje okolice twarzy. To podstawowa różnica, która pozwoli ocenić, czy ma się do czynienia z komarem, czy też w domu zadomowiły się pluskwy. Te ostatnie rozmnażają się bardzo intensywnie i wychodzą na żer każdej nocy. Komary mają krótki okres życia. Nie ma też ich w przyrodzie w okresie jesieni i zimy. Z kolei pluskwa domowa, która ma optymalne warunki do rozwoju, może kąsać właściciela domu lub mieszkania przez cały rok kalendarzowy.

Znalezienie dowodów na obecność pluskwy domowej nie jest zbyt trudnym zadaniem. Wystarczy bardzo dokładnie przyjrzeć się zamieszkiwanym pomieszczeniom. Unoszący się w powietrzu charakterystyczny zapach, jak również dziwne ślady na ścianach mogą oznaczać, że ma się do czynienia z pluskwą domową.

źródło: Derato.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Balustrady z nierdzewki – jak czyścić?

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…