Dobór trumny wymaga profesjonalnego wsparcia i doradztwa, dzięki któremu osoba organizująca pochówek będzie w stanie podjąć właściwe decyzje. Tak rozumiana pomoc dotyczy między innymi wskazania różnic między trumną tradycyjną a kremacyjną.
Konstrukcje te wykonywane są w innych sposób, przy użyciu odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów. Wynika to oczywiście z ich dokładnego zastosowania. Mając to na uwadze, warto przedstawić ważne informacje na ten temat. Wszystko po to, aby cały proces wyboru trumien był jasny i nie tworzył niepotrzebnych komplikacji.
Trumna tradycyjna – charakterystyka, najważniejsze informacje
Najważniejszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę w tym przypadku, jest fakt, iż standardowe trumny wykorzystuje się w ramach pochówków tradycyjnych. Umieszczane są w ziemi, dlatego muszą zostać wykonane z odpowiednio dobranych, trwałych materiałów.
Zakłady pogrzebowe zdecydowanie najczęściej oferują trumny drewniane, między innymi dębowe, sosnowe i olchowe. Istnieje oczywiście możliwość dopasowania ich na wiele sposobów. Decydująca jest tutaj, rzecz jasna, oferta zakładu. Na pewno warto wspomnieć o tym, że:
- do wyboru są zarówno trumny tradycyjne dla dorosłych, jak i dla dzieci,
- stosowane są różne metody lakierowania, a także wykonania wieka oraz wnętrza,
- zakład pogrzebowy może dostarczyć trumnę z niezbędnymi elementami dodatkowymi, takimi jak krzyże, antaby i wkrętki,
- spore znaczenie ma ponadto wybór kształtu, kolorystyki oraz wykończenia całości (trumny matowe i błyszczące).
Ze względu na mnóstwo możliwości, szczególnie ważne wydaje się wsparcie profesjonalistów, dzięki którym osoba organizująca pochówek będzie w stanie dokonać właściwego wyboru. Z tego właśnie powodu najlepiej decydować się na współpracę z cenionym zakładem pogrzebowym.
Czym wyróżniają się trumny kremacyjne?
Skoro wiadomo już, co charakteryzuje tradycyjne trumny, pora przejść do opisu konstrukcji kremacyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane w przypadku kremacji, która polega na spopieleniu ciała zmarłego. Umieszczane jest w piecu razem z trumną, dlatego musi ona zostać wykonana z materiałów, które ulegną całkowitemu spaleniu.
Sprawia to, że omawiane trumny nie zawierają żadnych dodatkowych elementów metalowych lub powstałych z innych niepalnych tworzyw. W ich przypadku nie stosuje się ponadto lakierów, czy też farb.
Pomimo zazwyczaj prostej konstrukcji, trumny kremacyjne prezentują się elegancko, w odpowiedni sposób podkreślają szacunek, jakim rodzina i bliscy darzą zmarłego. Podobnie jak w przypadku wersji standardowych, istnieje możliwości doboru konkretnego kształtu oraz rozmiaru. Całość odbywa się w porozumieniu z zakładem pogrzebowym, na wczesnym etapie organizacji pochówku.
Jak wybrać trumnę? Kto może w tym pomóc?
Niezależnie od charakteru ceremonii pogrzebowej, wybór trumny może okazać się bolesnym i trudnym zadaniem. Rolą pracowników zakładu pogrzebowego zawsze będzie więc wyeliminowanie niepotrzebnych trudności, jak również fachowa obsługa klientów. Wszystko po to, aby cały proces został przeprowadzony szybko i sprawnie. Na co więc mogą liczyć osoby kontaktujące się z cenionym zakładem pogrzebowym?
- Przede wszystkim na dokładne przedstawienie oferty. Pozwala to na zapoznanie się ze specyfiką i wyglądem dostępnych trumien. Na podstawie przekazanych informacji znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję.
- Ogromne znaczenie ma także fachowe doradztwo – zarówno podczas wyboru typu konstrukcji, jak i ewentualnych dodatków, kolorystyki i metody wykończenia. Jest to najlepszy sposób na uporanie się z wszelkimi wątpliwościami.
- Do tego dochodzi jeszcze profesjonalna realizacja. Zakupiona trumna zostaje przygotowana zgodnie z zaleceniami, a następnie dostarczana bez żadnych opóźnień, ani innych problemów.
Trumny tradycyjne i kremacyjne występują w wielu odmianach, dlatego warto postawić na współpracę z cenionymi zakładem pogrzebowym. Jego pracownicy pomogą załatwić niezbędne formalności, a także wskażą optymalne rozwiązania.