zbiormiki-na-gaz-lpg

Tankowanie propanu jest koniecznością, gdy nasz dom jest wyposażony w instalację zasilaną tym paliwem. I tak jak w przypadku każdego materiału opałowego, zawsze szukamy rozwiązań i źródeł, które pozwolą kupić go taniej. W przypadku zaopatrywania się w gaz propan można łatwo obniżyć koszty, dzięki zaplanowaniu zakupu w odpowiednim momencie. Jednak żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, kiedy przypada ten moment. Jak i kiedy tanio tankować propan? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Zmienność cen propanu – jak się kształtuje?

Na świecie nie ma nic stałego, a już w szczególności dotyczy to cen towarów i usług. Rynek jest elastyczny i powoduje, że produkty regularnie drożeją, a nieco rzadziej tanieją. Jednak tak czy inaczej ceny nieustannie się zmieniają. Wyjątkiem nie są paliwa opałowe, a do takich zalicza się gaz propan.

Na przestrzeni roku ceny gazu płynnego zarówno rosną, jak i maleją. Jest to zjawisko stałe i powtarzające się każdego roku. Jest też ściśle uzależnione od zmian popytu na płynny propan. Jak to działa?

Jesienią propan zawsze nieznacznie drożeje. Zbliża się okres grzewczy i wielu użytkowników ogrzewania gazowego przypomina sobie o konieczności zakupu opału na zimę. Rośnie popyt na to paliwo, a w odpowiedzi na to, wraz z zapotrzebowaniem ze strony odbiorców, wzrastają również ceny samego produktu. Utrzymują się na tym poziomie przez całą jesień i zimę. Następnie wiosną konieczność dogrzewania domów stopniowo maleje, coraz rzadziej też kupowany jest propan służący do zasilania ogrzewania. Oznacza to, że spada popyt, zapotrzebowanie na ten surowiec. Odpowiedź rynku jest dość szybka. Tym samym wiosną ceny gazu spadają. Niższe ceny propanu utrzymują się przez całą wiosnę i lato. Następnie nadchodzi jesień. Cykl zatacza koło i cały opisany proces rozpoczyna się od nowa. Mając na uwadze to zjawisko warto jest tak planować tankowanie propanu, aby odbywało się w czasie, gdy ceny są najniższe.

Kiedy najtaniej tankować propan?

Kupowanie gazu propan po niższej cenie daje dwojakie korzyści. Z jednej strony wydajemy znacznie mniej na zakup gazu. Nawet jeżeli ceny wahają się tylko o kilkanaście groszy to jednak przy uzupełnianiu zapasu w dużym zbiorniku, daje to już dość poważne kwoty. Druga korzyść jaką otrzymujemy kupując gaz taniej to znaczące obniżenie kosztów ogrzewania domu w całym sezonie grzewczym. Ekonomiczne konsekwencje takiego działania są więc zauważalne dla domowego budżetu. Aby zatankować propan możliwie jak najtaniej, nie jest wcale konieczne śledzenie rynku przez cały rok. Opisany powyżej proces jest powtarzalny i od wielu lat niezmienny.

Mechanizm według którego działa, ma też wyraźne odzwierciedlenie w zasadach, którymi rządzi się gospodarka wolnorynkowa. Sprawia to, że z powodzeniem można opierać na nim swoje decyzje zakupowe. Kiedy więc najlepiej kupić propan aby było to najtańsze? Zdecydowanie należy celować w okres wiosenno-letni. Z reguły najniższe ceny gazu notowane są w maju, czerwcu i lipcu. Mimo tych prawidłowości trzeba jednak pamiętać, że w każdym roku koszt zakupu gazu może się nieco różnić od kosztów z roku poprzedniego. Mimo to warto wybierać na tankowanie miesiące, kiedy przewidywane ceny będą najniższe.

Inne czynniki wpływające na koszt zakupu gazu propan

Ceny giełdowe gazu propan to jedno, a ceny oferowane przez dystrybutorów to całkiem inna kwestia. Nie powinno nas to dziwić. Nie jest niczym nowym, że pośrednicy w każdej branży narzucają dodatkową marżę, która jest ich zyskiem. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który może mieć wpływ na koszt tankowania zbiornika na gaz propan.

Wybierając dostawcę warto dopytać o dodatkowe opłaty. Niektórzy dystrybutorzy doliczają prowizję za dowóz surowca. Bywa również, że dodatkową opłatą obarczany jest rozładunek gazu. Jako klienci nie powinniśmy godzić się na takie praktyki. Zarówno dowóz, jak i rozładunek są elementami, których nie możemy wykonać samodzielnie i leżą po stronie dystrybutora. Dlatego też wybierajmy firmy, które sprzedając gaz nie wymagają żadnych innych opłat, a dowóz i rozładunek propanu jest usługą wchodzącą w skład podstawowej oferty.

źródło: Lpgdirect.pl – dostawca gazu grzewczego i LPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Automatyczna wytłaczarka blaszek C-410

Proces znakowania oraz wytłaczania różnego rodzaju powierzchni wymaga zachowania niezwykłej precyzji. Nowoczesne…

Małe i mobilne sprężarki śrubowe na zbiorniku do garażu i warsztatu

Sprężarki śrubowe na zbiorniku w wersji mobilnej lub o kompaktowych wymiarach doskonale…

Uzdatnianie sprężonego powietrza – dlaczego jest ważne?

Uzdatnianie sprężonego powietrza stosowane jest w znakomitej większości układów pneumatycznych. W zależności…

Rekrutacja zdalna w IT – jak przeprowadzić ją z sukcesem?

Pandemia Covid-19 odmieniła rynek pracy pod wieloma względami. Spotkania twarzą w twarz…