Kondensat jest niezbędnym efektem procesu sprężania powietrza. Ta trująca mieszanina wodno-olejowa musi podlegać specjalistycznemu gromadzeniu i utylizacji. Jak gospodarować kondensatem w sposób zoptymalizowany? Jak ograniczyć koszty eksploatacyjne związane z gospodarką kondensatem?

Gospodarowanie kondensatem w układzie sprężonego powietrza jest istotnym aspektem zarządzania systemem, ponieważ kondensat może zawierać zanieczyszczenia, takie jak oleje, cząstki stałe i woda, które mogą być szkodliwe dla środowiska, a także powodować korozję i inne problemy techniczne w układzie sprężonego powietrza. Jak gospodarować kondensatem w firmie?

Zorganizuj prawidłowe odprowadzanie kondensatu

Kondensat wodno-olejowy musi być odprowadzany z kondensatu ze wszystkich miejsc, gdzie pojawia się w układzie sprężonego powietrza. W tym celu skorzystasz ze spustów kondensatu instalowanych na instalacji, a także na takich urządzeniach jak separatory cyklonowe, sprężarki, osuszacze, filtry, zbiorniki powietrza i inne. 

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów spustów kondensatu, spośród których najpopularniejsze są automatyczne spusty kondensatu i manualne spusty kondensatu. Automatyczne spusty kondensatu to automatyczne zawory, które regularnie odprowadzają kondensat z separatorów, filtrów, zbiorników powietrza i innych punktów zbierania. Mogą działać na zasadzie czasowej lub na podstawie poziomu/objętości kondensatu. Z kolei manualne spusty kondensatu stosowane są w prostszych systemach. Urządzenia te wymagają ręcznego otwierania zaworu w celu usunięcia zgromadzonego kondensatu.

Jak uzdatniać kondensat wodno-olejowy?

W kondensacie wodno-olejowym dominującą rolę gra woda. Stanowi ona nawet 90 % objętości kondensatu. Jednocześnie w takiej formie mieszanina nie może być usunięta bezpośrednio do kanalizacji, ponieważ zawartość oleju jest zbyt wysoka w mieszaninie. Trzeba podkreślić, że kondensat wodno-olejowy jest trujący dla środowiska naturalnego. 

Trzeba pamiętać, że układ sprężonego powietrza może produkować bardzo duże ilości kondensatu. W dużych układach i sprzyjających warunkach — np. wysoka temperatura i wilgotność powietrza, które zasysane jest przez sprężarkę w celu kompresji, w ciągu jednego dnia pracy może powstać nawet 1 m3 kondensatu. W rezultacie problematyczne zaczyna być magazynowanie takiej dużej ilości mieszaniny. Stąd kluczowe staje się zmniejszenie objętości kondensatu poprzez oddzielenie od mieszaniny czystej wody, którą można odprowadzić bezpośrednio do kanalizacji. W tym celu korzysta się z separatorów wodno-olejowych. 

Separatory wodno-olejowe pozwalają na zmniejszenie objętości kondensatu nawet o 90%. To zasadniczo zmniejsza nie tylko koszty związane z przechowywaniem, ale także utylizacją mieszaniny. Separatory wodno-olejowe oddzielają od kondensatu czystą wodę, która może być odprowadzona do kanalizacji. Ważne jest, aby tak powstała woda posiadała odpowiednie parametry chemiczne — czyli zawierała do 15 mg substancji ropopochodnych (oleju) na 1 litr wody.  

Warto również regularnie kontrolować zarówno jakość kondensatu, jak i wody odprowadzanej z separatora wodno-olejowego. Takie badania jakości kondensatu mogą pomóc w wykrywaniu problemów, takich jak wzrost zawartości oleju lub innych zanieczyszczeń, co może wskazywać na potrzebę konserwacji systemu.

Zaplanuj utylizację kondensatu

Ja już pisaliśmy, musisz zaplanować odpowiednie magazynowanie i utylizację kondensatu. Zebrany kondensat musi być magazynowany w sposób, aby substancja nie przedostała się do środowiska naturalnego. Ponadto mieszanina musi być utylizowana zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów niebezpiecznych. Można to zrobić poprzez specjalistyczne firmy zajmujące się utylizacją odpadów przemysłowych.

Warto pamiętać, że utylizacja kondensatu jest stosunkowo droga. Stąd tak istotne dla podniesienia konkurencyjności zakładu jest zmniejszanie objętości mieszaniny preznaczonej do utylizacji.  

Co jeszcze warto zrobić, aby zoptymalizować gospodarkę kondensatem?

Pamiętaj, że regularna konserwacja systemu sprężonego powietrza, w tym separatorów kondensatu i spustów, zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i zapewnia efektywne działanie systemu. Postaw także na szkolenie pracowników. Personel odpowiedzialny za zarządzanie systemem sprężonego powietrza powinien być dobrze przeszkolony w zakresie prawidłowego zarządzania kondensatem, w tym obsługi sprzętu i znajomości przepisów.

źródło: AG Kompressoren Polska S.A. kompresory i sprężarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Karta Polaka a praca – czy mogę pracować legalnie w Polsce?

Wielu przedsiębiorców rozważa zatrudnienie cudzoziemców z Kartą Polaka. Warto wiedzieć, jakie formalności…

SEO i content marketing – pięć najczęściej powtarzanych błędów

Marketing w wyszukiwarkach internetowych to nowoczesna, ale też wymagająca aktualnej wiedzy strategia…

Automatyczna wytłaczarka blaszek C-410

Proces znakowania oraz wytłaczania różnego rodzaju powierzchni wymaga zachowania niezwykłej precyzji. Nowoczesne…

Kontenerowe stacje sprężarek — rozwiązanie problemu braku sprężarkowni

Kontenerowe stacje sprężarek są wygodnym i sprawdzonym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw borykających się…