Funkcjonalnosc slupkow drogowych

Słupki drogowe można spotkać każdego dnia na poboczach dróg, na chodnikach, ale również na parkingach czy prywatnych działkach. Ich asortyment jest szeroki, a dzięki temu posiadają wiele funkcjonalności i możliwych zastosowań. Odrębną grupą słupków drogowych są słupki elastyczne. Budową i materiałem nieco różnią się od pozostałych wariantów tego sprzętu. Podpowiemy, czym są słupki drogowe elastyczne, czym się charakteryzują i gdzie mogą znaleźć zastosowanie.

Rodzaje słupków drogowych

Słupki drogowe są dostępne w wielu różnych wariantach. Różnorodność pozwala odpowiednio dobrać model słupka do potrzeb i wymagań. Najbardziej popularne słupki drogowe to słupki prowadzące, słupki do łańcucha, słupki ostrzegawcze, słupki z taśmą rozciąganą, a także słupki drogowe U-2, U-12C, U-5A, U-5B, U-15B, U-21. Odmienną, jednak równie praktyczną grupą słupków są słupki drogowe elastyczne. W tym wariancie nieco się różnią od pozostałych modeli ze względu na materiał wykonania i funkcjonalność. 

Cechą charakterystyczną słupków drogowych jest ich wysokość i smukły wygląd. Ponadto słupki drogowe nie są mobilne. Są na stałe mocowane do podłoża. W zależności od miejsca stosowania i warunków mogą być wmurowane w podłoże bądź przykręcone do niego za pomocą specjalnych śrub montażowych. Dlatego też najczęściej stosuje się je w miejscach, gdzie niezbędne jest stałe, nie tymczasowe, wytyczenie toru jazdy, zablokowanie przejazdu bądź wjazdu w określone miejsce oraz oznakowanie jakiegoś punktu czy obszaru.

Charakterystyka elastycznych słupków drogowych

Elastyczne słupki prowadzące dzielą się na słupki uchylne oraz słupki z tabliczkami. Dodatkowo można do słupków elastycznych dokupić różnego rodzaju akcesoria, które zwiększą ich funkcjonalność. Wszystkie słupki elastyczne są wyposażone w odblaskowe pasy wykonane ze specjalnej folii. Dzięki zastosowaniu odblasku, który skutecznie odbija nawet niewielkie ilości światła, znacząco zwiększa się widoczność słupków z dużej odległości. Rozwiązanie sprawdza się w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg i mgła, ale także po zmroku oraz w miejscach z niedoborem światła. 

Słupki drogowe elastyczne są dostępne w różnej wysokości, poczynając od 30 cm przez 45 cm i 75 cm, a kończąc na wysokich 1-metrowych słupkach elastycznych. Elastyczność słupki zawdzięczają materiałowi, z jakiego są wykonane, czyli PVC. Jest to materiał giętki, trwały oraz wytrzymały. Dzięki tym cechom słupki nie ulegają szybkiemu zniszczeniu i zużyciu. Ponadto kontakt z pojazdem w przypadku słupka wykonanego z PVC nie skutkuje uszkodzeniem ani słupka, ani pojazdu. Produkty występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych. I choć zdecydowanie najpopularniejsze są słupki ostrzegawcze pomarańczowe oraz biało-czerwone, to do wyboru są również czarne, białe, żółte czy zielone. 

Większość słupków drogowych ma otwór na szczycie. Dzięki temu bez trudu można wyposażyć je w dodatkowe elementy oraz akcesoria, na przykład tabliczki ostrzegawcze i informacyjne czy pierścień na łańcuch.

Funkcjonalności słupków drogowych elastycznych

Słupki drogowe elastyczne doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach. Ich istotną cechą jest miękki, choć trwały materiał, dzięki któremu są odporne na uszkodzenia i nie powodują uszkodzeń pojazdów w kontakcie z nimi. Mocowane są na stałe do podłoża za pomocą specjalnych kołków. 

Elastyczne słupki ostrzegawcze są niezastąpione na terenie parkingów, magazynów i hal. Są używane do wyznaczania oraz oznaczania krawędzi jezdni i stref ruchu pojazdów czy pieszych. Nie ma znaczenia, czy chodzi o wielkopowierzchniowy parking przy galerii handlowej czy nieduże osiedlowe strefy parkowania – w każdym z tych miejsc słupki elastyczne spiszą się doskonale. Z zalet i funkcjonalności elastycznych słupków prowadzących korzystają również branża budowlana, przemysłowa oraz motoryzacyjna.

źródło: drogowe.com.pl – Bariery drogowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Karta Polaka a praca – czy mogę pracować legalnie w Polsce?

Wielu przedsiębiorców rozważa zatrudnienie cudzoziemców z Kartą Polaka. Warto wiedzieć, jakie formalności…

SEO i content marketing – pięć najczęściej powtarzanych błędów

Marketing w wyszukiwarkach internetowych to nowoczesna, ale też wymagająca aktualnej wiedzy strategia…

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Rekrutacja zdalna w IT – jak przeprowadzić ją z sukcesem?

Pandemia Covid-19 odmieniła rynek pracy pod wieloma względami. Spotkania twarzą w twarz…