Funkcjonalnosc slupkow drogowych

Słupki drogowe można spotkać każdego dnia na poboczach dróg, na chodnikach, ale również na parkingach czy prywatnych działkach. Ich asortyment jest szeroki, a dzięki temu posiadają wiele funkcjonalności i możliwych zastosowań. Odrębną grupą słupków drogowych są słupki elastyczne. Budową i materiałem nieco różnią się od pozostałych wariantów tego sprzętu. Podpowiemy, czym są słupki drogowe elastyczne, czym się charakteryzują i gdzie mogą znaleźć zastosowanie.

Rodzaje słupków drogowych

Słupki drogowe są dostępne w wielu różnych wariantach. Różnorodność pozwala odpowiednio dobrać model słupka do potrzeb i wymagań. Najbardziej popularne słupki drogowe to słupki prowadzące, słupki do łańcucha, słupki ostrzegawcze, słupki z taśmą rozciąganą, a także słupki drogowe U-2, U-12C, U-5A, U-5B, U-15B, U-21. Odmienną, jednak równie praktyczną grupą słupków są słupki drogowe elastyczne. W tym wariancie nieco się różnią od pozostałych modeli ze względu na materiał wykonania i funkcjonalność. 

Cechą charakterystyczną słupków drogowych jest ich wysokość i smukły wygląd. Ponadto słupki drogowe nie są mobilne. Są na stałe mocowane do podłoża. W zależności od miejsca stosowania i warunków mogą być wmurowane w podłoże bądź przykręcone do niego za pomocą specjalnych śrub montażowych. Dlatego też najczęściej stosuje się je w miejscach, gdzie niezbędne jest stałe, nie tymczasowe, wytyczenie toru jazdy, zablokowanie przejazdu bądź wjazdu w określone miejsce oraz oznakowanie jakiegoś punktu czy obszaru.

Charakterystyka elastycznych słupków drogowych

Elastyczne słupki prowadzące dzielą się na słupki uchylne oraz słupki z tabliczkami. Dodatkowo można do słupków elastycznych dokupić różnego rodzaju akcesoria, które zwiększą ich funkcjonalność. Wszystkie słupki elastyczne są wyposażone w odblaskowe pasy wykonane ze specjalnej folii. Dzięki zastosowaniu odblasku, który skutecznie odbija nawet niewielkie ilości światła, znacząco zwiększa się widoczność słupków z dużej odległości. Rozwiązanie sprawdza się w niesprzyjających warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg i mgła, ale także po zmroku oraz w miejscach z niedoborem światła. 

Słupki drogowe elastyczne są dostępne w różnej wysokości, poczynając od 30 cm przez 45 cm i 75 cm, a kończąc na wysokich 1-metrowych słupkach elastycznych. Elastyczność słupki zawdzięczają materiałowi, z jakiego są wykonane, czyli PVC. Jest to materiał giętki, trwały oraz wytrzymały. Dzięki tym cechom słupki nie ulegają szybkiemu zniszczeniu i zużyciu. Ponadto kontakt z pojazdem w przypadku słupka wykonanego z PVC nie skutkuje uszkodzeniem ani słupka, ani pojazdu. Produkty występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych. I choć zdecydowanie najpopularniejsze są słupki ostrzegawcze pomarańczowe oraz biało-czerwone, to do wyboru są również czarne, białe, żółte czy zielone. 

Większość słupków drogowych ma otwór na szczycie. Dzięki temu bez trudu można wyposażyć je w dodatkowe elementy oraz akcesoria, na przykład tabliczki ostrzegawcze i informacyjne czy pierścień na łańcuch.

Funkcjonalności słupków drogowych elastycznych

Słupki drogowe elastyczne doskonale sprawdzają się w wielu sytuacjach. Ich istotną cechą jest miękki, choć trwały materiał, dzięki któremu są odporne na uszkodzenia i nie powodują uszkodzeń pojazdów w kontakcie z nimi. Mocowane są na stałe do podłoża za pomocą specjalnych kołków. 

Elastyczne słupki ostrzegawcze są niezastąpione na terenie parkingów, magazynów i hal. Są używane do wyznaczania oraz oznaczania krawędzi jezdni i stref ruchu pojazdów czy pieszych. Nie ma znaczenia, czy chodzi o wielkopowierzchniowy parking przy galerii handlowej czy nieduże osiedlowe strefy parkowania – w każdym z tych miejsc słupki elastyczne spiszą się doskonale. Z zalet i funkcjonalności elastycznych słupków prowadzących korzystają również branża budowlana, przemysłowa oraz motoryzacyjna.

źródło: drogowe.com.pl – Bariery drogowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Transport door to door na czym polega?

Zlecając transport zewnętrznej firmie spedycyjnej warto skorzystać z usługi rozszerzonej o pakiet…

Największe różnice między prezentacją amatorską a profesjonalną

Prezentacja multimedialna stanowi świetne uzupełnienie każdego wystąpienia. Warunek jest jeden – musi…

Profesjonalne niszczenie dokumentów – na czym polega?

Coraz więcej słyszy się o profesjonalnych usługach niszczenia dokumentów. Szczególnie po wejściu…