mobilny domek letniskowy

Popularność tak zwanych mobilnych domków holenderskich cały czas rośnie. Trudno więc dziwić się temu, że w sieci znaleźć można tak wiele pytań na ich temat. Każdy zainteresowany chce bowiem dowiedzieć się jak najwięcej o ich specyfice i najważniejszych zaletach. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiają się najczęściej.

Co to znaczy domek mobilny?

Choć dla niektórych może wydać się to dziwne, ale nowoczesne domki holenderskie są osadzane na… kołach. W ten sposób uzyskiwana jest w pełni mobilna konstrukcja, którą można w sposób dowolny przenosić. Gdzie? Na przykład w miejsce działki najbardziej sprzyjające odpoczynkowi.

Warto podkreślić, że domki są wyposażane w specjalny, przekładany dyszel, który zdecydowanie ułatwia jego ustawienie. Całość jest natomiast odpowiednio zabezpieczona i w pełni stabilna. Nie ma więc zagrożenia, że domek sam zjedzie z działki.

Czy domek mobilny potrzebuje pozwolenia na budowę? 

 Według art. 29, pkt. 2a Ustawy Prawa Budowlanego, każda konstrukcja, której powierzchnia jest mniejsza niż 35 metrów kwadratowych, nie wymaga pozwolenia. Jeśli metraż jest większy, pozwolenie jest potrzebne, chyba że obiekt nie jest na stałe związany z gruntem. I właśnie ten zapis dotyczy omawianych przez nas budowli.

Należy jednak przy tym pamiętać, że domek mobilny bez pozwolenia musi zostać zgłoszony w urzędzie, a następnie postawiony na działce nie później niż 180 dni od daty rozpoczęcia budowy. Kolejny warunek dotyczy konieczność przestawienia domku na inną działkę przynajmniej dwa razy w roku. Co istotne, po przestawieniu domek ponownie musi zostać zgłoszony we właściwym urzędzie.

Czy domki holenderskie są całoroczne?

 Tak. Wszystko za sprawą wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, a także nowoczesnych urządzeń grzewczych, zasilanych elektrycznie lub gazowo (w zależności od modelu i potrzeb domowników).

Domki mobilne całoroczne mogą być z powodzeniem użytkowane nie tylko przy sprzyjającej pogodzie, ale również w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury są dużo niższe. Komfort przebywania w nich jest porównywalny z murowanym budynkiem mieszkalnym.

Czy istnieje możliwość kupienia domku mobilnego na zamówienie?

 Jak najbardziej! Oferta rynkowa jest pod tym względem bardzo zróżnicowana. Znajdują się w niej zarówno gotowe obiekty w różnych konfiguracjach, jak i konstrukcje wykonywane na zamówienie.

Tego typu domki „szyte na miarę” stwarzają doskonałą okazję do tego, aby wybrać metraż, wyposażenie, a także zadecydować o układzie poszczególnych pomieszczeń. Wszystko to przełoży się na maksymalny komfort odpoczynku.

Z jakich pomieszczeń składa się domek mobilny?

 Jest to oczywiście zależne od typu konstrukcji. W standardowych obiektach przeważnie jednak znajdują się następujące pokoje:

  •       sypialnie – nie tylko ta główna, ale też dodatkowe,
  •       aneks kuchenny,
  •       łazienka,
  •       salon.

W zależności do rodzaju domku, różnić się może układ i wielkość tych pomieszczeń. Warto więc przed złożeniem zamówienia dokładnie zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej.

Czy domki typu holenderskiego są bezpieczne?

 Niesprzyjające warunki pogodowe o standardowym nasileniu nie są w stanie wywołać żadnego zagrożenia dla osób przebywających w domkach mobilnych. Dzięki zastosowanym materiałom konstrukcyjnym i wysokiej klasy wykończeniu, gwarantują one doskonałą ochronę przed deszczem, śniegiem, gradem, mocnym wiatrem, jak również niskimi i wysokimi temperaturami.

Jakie oświetlenie montowane jest w domkach mobilnych?

 W nowoczesnych konstrukcja znajduje się energooszczędne oświetlenie LED. Co ważne, instalowane jest ono w każdym pomieszczeniu. Przekłada się to na wysokie walory użytkowe oraz sporą energooszczędność. Koszty utrzymania domku stają się więc niższe.

 Mamy nadzieję, że przynajmniej w pewnym stopniu przybliżyliśmy, czy są domki mobilne i że wyjaśniliśmy najistotniejsze wątpliwości, jakie mogą powstać podczas analizy oferty rynkowej. Konstrukcje typu holenderskiego to doskonały wybór na działkę i wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wykorzystania kawałka terenu.

źródło: ecomobilehome.pl – producent mobilnych domów letniskowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Historyczne zanieczyszczenia – czym są? Obowiązki właściciela gruntu

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadziła pojęcie historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Co…

Balustrady z nierdzewki – jak czyścić?

Zaletą balustrad ze stali nierdzewnej jest ich wytrzymałość. Stal nierdzewiejąca, z której…

Zabawki i akcesoria z Azji dla najmłodszych – kupisz w chińskich hurtowniach

Modne zabawki na czasie to produkty dedykowane najmłodszym klientom Chińskiego Centrum Handlowego.…

Balustrada ze stali nierdzewnej to dobra inwestycja!

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej elegancki, stalowy wygląd, i bardzo…