Personalizacja dokumentów firmowych to działanie, na które decyduje się wiele firm. Dlaczego współcześnie ma ona tak duże znaczenie? Czy warto zlecić zadanie to profesjonalistom?
Personalizacja dokumentów firmowych – jakie daje korzyści?
Chociaż wydawać by się mogło, że personalizacja dokumentów firmowych to marketingowa fanaberia, rzeczywiście przynosi wymierne rezultaty. Dlaczego ma tak duże znaczenie? Przede wszystkim to ogromna szansa na zwiększenie sprzedaży. Konsumenci bowiem chętniej wybierają produkty lub usługi tych marek, które stawiają na indywidualny przekaz.
Co więcej, personalizowane dokumenty lepiej zapadają w pamięć potencjalnym klientom i partnerom biznesowym. Nawet jeśli odbiorca przekazu nie zdecyduje się na zakup teraz, może to zrobić w przyszłości. Dana marka będzie bowiem budzić u niego pozytywne skojarzenia.
Personalizacja dokumentów firmowych to szansa na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku. Pozwala bowiem wyróżnić się na tle innych firm, zwłaszcza tych, które stawiają na ujednolicony przekaz. W dobie masowej komunikacji, gdzie do odbiorcy docierają informacje zewsząd, personalizowany komunikat ma większą szansę, by dotrzeć do świadomości klienta (kontrahenta). Indywidualny przekaz sprawia bowiem, że klient (kontrahent) czuje się wyróżniony i traktowany z szacunkiem, co zwiększa szansę na to, że zdecyduje się na zakup produktu lub skorzystanie z usług.
Warto pamiętać, że skuteczność personalizowanych dokumentów jest uzależniona od wielu czynników, np. w direct mailingu m.in. od częstotliwości przekazywanych komunikatów. Jeśli będzie ich za dużo, klient szybko się znudzi i przestanie na nie reagować. Dlatego personalizacja dokumentów powinna być wpisana w strategię marketingową.
Warto pamiętać, że personalizacji dokumentów dokonuje się nie tylko w celach reklamowych, ale również informacyjnych. Dlatego z opcji tej korzystają nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, ale również instytucje bankowe i państwowe.
Jakie dokumenty można personalizować? Czy warto zdecydować się na wsparcie z zewnątrz?
Dzięki rozwojowi myśli technicznej współcześnie można spersonalizować praktycznie każdy dokument. Co personalizuje się najczęściej?
- Papier firmowy
- Koperty (w tym dane adresowe)
- Formularze i raporty
- Identyfikatory
- Ulotki, broszury i katalogi
- Karty upominkowe, kupony promocyjne i vouchery
- Karnety wstępu, bilety
- Pocztówki i kartki marketingowe
- Kalendarze i notesy
Co ważne, dokumenty można personalizować na własną rękę. Można również powierzyć to zadanie specjalistycznej firmie. Czy jest to dobre rozwiązanie? Pod wieloma względami na pewno. Zewnętrzny podmiot dysponuje nowoczesnymi technologiami wydruku, dzięki którym personalizowane dokumenty są czytelne i starannie przygotowane. Przekłada się to na ich pozytywny odbiór.
Outsourcing personalizacji dokumentów firmowych – jakie ma atuty?
Firma zewnętrzna oferuje nie tylko różne techniki i kolory wydruku, ale również różne rodzaje i gramatury papieru. Pozwala to dopasować dokument do indywidualnych wymagań. Bywa również, że podmiot udostępnia przedsiębiorstwu aplikację, za pomocą której personel może formatować wygląd drukowanych dokumentów. To nowoczesne rozwiązanie, które usprawnia współpracę pomiędzy firmami.
Co więcej, zewnętrzny podmiot najczęściej zajmuje się nie tylko personalizacją dokumentów i ich wydrukiem, ale również innymi czynnościami, takimi jak falcowanie, etykietowanie, sztancowanie, kopertowanie, a nawet wysyłanie skompletowanych przesyłek. Zakres wsparcia można więc z powodzeniem ustalić indywidualnie. Decydując się na outsourcing personalizacji dokumentów, przedsiębiorca odciąża również zasoby firmy. Nie musi zatrudniać dodatkowego personelu. W efekcie oszczędza na kosztach stałych.
Personalizacja dokumentów firmowych to element budowania wizerunku przedsiębiorstwa. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby była ona profesjonalnie wykonana. Współpraca z rzetelną firmą zewnętrzną to zagwarantuje.